Skip to content

Suwerenność San Marino w świetle procesów historycznych

Marzec 10, 2015

Analiza procesu historycznego rozwoju suwerenności San Marino, ukazuje następujące po sobie okresy zależności i koegzystencji republiki z kolejnymi państwami począwszy od Cesarstwa Rzymskiego, przez Państwo Kościelne i sprzyjające Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu Narodu Niemieckiego księstwa włoskie, aż po obecną ścisłą więź z Republiką Włoską. Warto zastanowić się, czy możliwe jest odnoszenie się do desygnatów suwerenności nakreślonych przez konwencję z Montevideo w kontekście epoki średniowiecza, oświecenia czy wydarzeń wieku XIX.

Według przeważających poglądów, w średniowieczu to nie państwa, a monarchowie mogli posiadać przymiot suwerenności, który często był ograniczony przez władzę panów feudalnych. Naród do końca XVIII wieku (nierzadko dłużej) nie był suwerenem. Władza w Cesarstwie Rzymskim pochodziła od ludu, ale od czasów chrześcijańskich jej źródłem stało się namaszczenie boskie, którego istotna rola ukazana jest także w legitymacji rządów Stanów Zjednoczonych (por. N. Cos: The acquisition of sovereignty by quasi-states: The case of the Order of Malta w Mountbatten Journal of Legal Studies, Forthcoming. papers.ssrn.com, 2003, s. 2.). Średniowieczne państwa były przedmiotem prywatnego władztwa monarchów z perspektywy suwerenności zewnętrznej i panów feudalnych z perspektywy suwerenności wewnętrznej. Zgodnie z jedną z najpowszechniejszych obecnie doktryn prawa międzynarodowego za istotny denotat suwerenności (przede wszystkim z perspektywy uznania międzynarodowego) należy uważać członkostwo państw w ONZ. Zrzeszająca niemal wszystkie państwa organizacja międzynarodowa przyjmując do swojego grona kolejnego członka, niejako automatycznie wyraża uznanie jego państwowości przez członków dotychczasowych.

Przystąpienie i uznanie członkostwa San Marino we frakcji anty-papieskiej wydaje się być średniowiecznym odpowiednikiem uznania de facto skutkującym przyznaniem republice cech równorzędnego sojusznika, akceptującym jego niezależność, prawo prowadzenia własnej polityki i działań militarnych mających na celu obronę tej niezależności. Z drugiej strony kolejne akty papieskie, potwierdzone wyrokami sądowymi z XI, XII i XIII wieku zawierają w sobie przymiot uznania de iure przez drugą dominującą w ówczesnym świecie frakcję. Wszelkie odniesienia do współczesnej teorii prawa międzynarodowego uzasadnia ponadto republikański, demokratyczny ustrój San Marino.

O suwerenności San Marino w dzisiejszym znaczeniu można mówić w kontekście drugiej połowy wieku XVIII i następnych. Zapoczątkowana została działalnością kapitana regenta Antonio Onofri i jego doktryną zawierania kolejnych umów międzynarodowych. W świetle dzisiejszego stanu prawa międzynarodowego miały one na celu uzyskanie przymiotu uznania międzynarodowego. Mimo politycznego charakteru podpisywanych paktów, sojuszy czy umów, należy podkreślić, że San Marino już od stuleci spełniało kryterium efektywności będąc stabilnym i przewidywalnym organizmem państwowym. Znamiennym pozostaje też fakt dziewiętnastowiecznego podziału świata na kilka dominujących imperiów posiadających liczne terytoria zależne. W związku z tym zawarty w 1899 z Wielką Brytanią Traktat o Ekstradycji Przestępców (Trattato per l’estradizione dei delinquenti) uregulował tę materię z kilkoma, niepodległymi obecnie państwami.

W dniu dzisiejszym San Marino posiada znormalizowane stosunki międzynarodowe z ponad setką państw na poziomie dyplomatycznym (w tym z Polską) oraz ośmioma na poziomie konsularnym. Jest członkiem ONZ i innych znaczących organizacji międzynarodowych. Wydaje się, że nie można mieć żadnych wątpliwości, co do suwerenności tego maleńkiego, ale mimo wszystko pełnoprawnego państwa.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: