Skip to content

Włoski podatek od gier hazardowych niezgodny z prawem UE

Listopad 1, 2014

Na skutek skargi dwóch obywateli włoskich, którzy zostali wezwani do opodatkowania wygranych w zagranicznym kasynie, rzymska komisja skarbowa zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o dokonanie oceny, czy prawo włoskie jest zgodne z art. 52 i 56 Traktatu o Funkcjonowaniu UE.
Włoskie regulacje dają bowiem możliwość opodatkowania wygranych w zagranicznych kasynach, nie przyznając na tym gruncie innym państwom wzajemności, co więcej dopuszczając odmienne opodatkowanie na terytorium Włoch. Trybunał uznał, że takie regulacje są dyskryminacją innych państw członkowskich. Różnorodne opodatkowanie ze względu na miejsce uprawiania hazardu ma wyraźnie ograniczać zasadę swobody świadczenia usług. Trybunał nie przekonała argumentacja, że we Włoszech istnieje podatek od rozrywki, gdyż jego założenia są rozbieżne z tymi ujętymi w regulacji podatku od wygranych z gier hazardowych za granicą. Podobnie bezskuteczne okazało się powoływanie na chęć walki z praniem brudnych pieniędzy oraz uzależnieniem obywateli od hazardu.
Powyższe rozstrzygnięcie Trybunału stanowi podstawę dla działań przeciwko włoskiemu fiskusowi graczy, którzy uiścili już stosowne podatki.

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: