Skip to content

Napolitano a Cosa Nostra, Dolce i Gabbana niewinni – z włoskich sal sądowych

Październik 30, 2014

Przesłuchanie prezydenta Giorgio Napolitano

W Sala del Bronzino, pełnej przepychu komnacie włoskiego Pałacu Prezydenckiego na Kwirynale, przesłuchano prezydenta Giorgio Napolitano. Zeznania dotyczyły uwikłania państwa włoskiego w negocjacje prowadzone z mafią na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecny prezydent był wtedy przewodniczącym Izby Deputowanych, a dotknięta licznymi aresztowaniami i procesami mafia sycylijska powzięła kampanię przemocy i wypowiedziała otwartą wojnę strukturom państwa. Niemal regularnie dochodziło do zamachów bombowych (w tym najsłynniejszych, w których zginęli sędziowie Giovanni Falcone i Paolo Borsellino) oraz egzekucji na policjantach i karabinierach. Ówczesne władze miały podjąć się negocjacji z przedstawicielami mafii w celu zakończenia przemocy.
Przesłuchanie włoskiego prezydenta poprzedzone było sporem prawnym, co do jego zasadności i legalności. Podstawą zeznań, które odbyły się z całkowitym wyłączeniem jawności, miał być list, który prezydent otrzymał od swojego adwokata Lorisa D’Ambrosio. Adwokat miał w nim wzmiankować właśnie o ewentualnych kontaktach między państwem włoskim i mafią. Loris D’Ambrosio nieoczekiwanie zmarł w kilka tygodni po wysłaniu tego listu.
Co ciekawe, zeznania prezydenta Napolitano chciał obserwować za pomocą połączenia na żywo, były szef Cosa Nostry – Toto Riina, odsiadujący wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd w Palermo, przed którym toczy się całe postępowanie nie dopuścił go do tego przesłuchania.

munic

Dolce i Gabbana niewinni 

Tymczasem włoski Sąd Najwyższy uniewinnił słynnych projektantów mody Domenico Dolce i Stefano Gabbanę, oskarżonych o oszustwa podatkowe na wielką skalę. Sąd odwoławczy, skazał ich na półtora roku więzienia za rzekome wyprowadzenie do Luksemburga, a tym samym ukrycie przed włoskim urzędem skarbowym 200 milionów euro. Było to i tak złagodzenie kary 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej przez mediolański sąd pierwszej instancji. Według prokuratury domagającej się 2 lat i 6 miesięcy więzienia, spółka o nazwie „Gado” prowadzona przez projektantów została utworzona jedynie w celu dokonywania oszustw podatkowych i uszczuplenia należności włoskiego fiskusa.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: