Skip to content

Krótsze wakacje włoskich sędziów

Wrzesień 23, 2014

We Włoszech od czasu powołania w lutym gabinetu Matteo Renziego podejmowane są próby modernizacji skostniałego wymiaru sprawiedliwości. Najważniejszym celem ma być przyspieszenie pracy sądów i skrócenie terminów rozpatrywania spraw.


Jedną z pierwszych zmian niesie dekret przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości i podpisany właśnie przez prezydenta Giorgio Napolitano. Jego mocą skrócone mają być urlopy sędziów z 45 do 30 dni. Ponadto wakacje sądowe nie będą już trwały od 1 sierpnia do 15 września, a od 6 do 31 sierpnia.
Zmiany mają przyspieszyć trwające postępowania. Obecnie w sprawach karnych czas od rozpoczęcia sprawy do wydania prawomocnego wyroku to średnio prawie siedem lat, a w sprawach cywilnych pięć. W tym momencie we Włoskich sądach na rozpatrzenie oczekuje ponad pięć milionów spraw.
Dekret został oprotestowany przez środowiska sędziowskie. Warto zauważyć, że podobne działania rok temu podjął rumuński premier Victor Ponta. Tam wakacje sędziów trwają jeszcze dłużej, przez cały lipiec i sierpień.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: