Skip to content

Pasquale Stanislao Mancini – twórca teorii prawa narodów

Wrzesień 4, 2014

Pasquale Stanislao Mancini urodził się 17 marca 1817 roku w urokliwej miejscowości Castel Baronia, położonej 80 kilometrów w głębi lądu od Neapolu. Był członkiem neapolitańskiej linii jednego z najstarszych włoskich rodów szlacheckich, posiadając tytuł hrabiego i ósmego markiza Fusignano. Będąc synem adwokata, prywatnie nauczany, od młodości przejawiał zainteresowanie prawem, czego wyrazem stała się prowadzona (a w 1841 roku opublikowana) korespondencja z Terenzio Mamianim, hrabią Mamiani della Rovere. Poruszane w niej zagadnienia stosowania kary śmierci i systemów karnych kształtowały światopogląd Pasquale i miały być jego pasją przez całe życie.

Mancini

W 1840 roku Pasquale Mancini poślubił o cztery lata młodszą poetkę Laurę Beatrice. To między innymi pod jej wpływem stał się zwolennikiem liberalnych reform nie tylko gospodarczych, ale przede wszystkim społecznych, tworząc dom otwarty na dyskusje intelektualnych kręgów Neapolu. Cztery lata później rozpoczął własną praktykę adwokacką, której miał poświęcić się do ostatnich dni życia.

W 1848 roku, w czasie wystąpień ludowych, których skutkiem stało się uchwalenie przez Ferdynanda II aktu konstytucyjnego Mancini rozpoczął wydawanie politycznego dziennika Riscatto italiano. Nie był to jego początek działalności redaktorskiej, gdyż już dekadę wcześniej objął czasopismo Le ore solitarie, nadając mu podtytuł Giornale di scienze morali legislative ed economiche. W wyniku tej działalności i nieskrywanych poglądów musiał zbiec do Piemontu, gdzie stał się protegowanym króla Umberta i objął katedrę na Uniwersytecie Turyńskim. W tym czasie  stał się znany jako zwolennik zjednoczenia Włoch, pozostając w opozycji do dawnego zwierzchnika – Ferdynanda II, a także kościoła. Wśród jego postulatów znajdowało się utworzenie wspólnego prawa europejskiego poprzez unifikowanie treści kodeksów, znacjonalizowanie majątków kościelnych i likwidacja dziesięciny.

W kolejnych latach Mancini piastował rozmaite funkcje w rządach Królestwa Sardynii (do którego Piemont przynależał i którego stolicą był Turyn). Niezmiennie zgłębiał także zagadnienia prawa cywilnego i międzynarodowego. Jednym z najistotniejszych poruszanych przez niego zagadnień stała się tzw. teoria prawa narodów. Mancini utworzył pojęcie jedno-etnicznego narodu, jako przeciwieństwa ludu, czyli wspólnoty politycznej zamieszkującej dany obszar. Postulował jednocześnie tworzenie państw jedno narodowościowych, gdyż właśnie we wspólnocie etnicznej upatrywał prawa do samostanowienia, wyboru formy rządów i bycia podmiotem prawa międzynarodowego. Poglądy te zostały uporządkowane i wygłoszone 22 czerwca 1851 r. na wykładzie zatytułowanym „O zasadzie narodowości jako podstawie prawa narodów” (Del principio di nazionalità come fondamento del diritto delle genti). Ten specyficzny manifest stał się podstawą ideologiczną włoskiego Risorgimento.

Po zjednoczeniu Włoch Mancini pozostawał w bliskich relacjach z Giuseppe Garibaldim, któremu pod koniec lat siedemdziesiątych pomógł w uzyskaniu rozwodu. Prowadził wciąż praktykę adwokacką oraz brał aktywny udział w tworzeniu prawa. W 1865 roku był jednym z  twórców włoskiej kodyfikacji prawa międzynarodowego prywatnego. Jednocześnie został osobą zaufaną króla Umberta angażując się w zbudowanie jak najsilniejszej pozycji Włoch na arenie międzynarodowej. Działania te doprowadziły do wynegocjowania z Niemcami i Austro-Węgrami utworzenia Trójprzymierza.

W czerwcu 1888 roku Mancini wziął udział w debacie zatwierdzającej nowy kodeks karny, w którym ostatecznie zniesiono karę śmierci. Sukces przypieczętował starania całego jego życia. Pasquale Stanislao Mancini zmarł niecałe pół roku później, 26 grudnia 1888.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: