Skip to content

Szybsze rozwody we Włoszech

Czerwiec 9, 2014

Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2014 r. włoska Izba Deputowanych zatwierdziła tekst propozycji zmian dotyczących rozwiązania małżeństwa. Najważniejszą z nich jest skrócenie do dwunastu miesięcy okresu sądowej separacji (przy braku zgody małżonków), wymaganej by uzyskać możliwość wniesienia pozwu rozwodowego. W przypadku zgody małżonków okres ten skrócono do sześciu miesięcy. Posiadanie małoletnich dzieci nie będzie miało wpływu na powyższe okresy. Dotychczas okres przymusowej separacji wynosił co najmniej trzy lata i czynił włoskie rozwody najtrudniejszymi i najdłuższymi w Unii Europejskiej.

Obecnie, poprawki ustawy nr 898 z 1970 roku mają trafić pod obrady Senatu.

Powyższy projekt zakłada także zmianę art. 191 kodeksu cywilnego i ustalenie chwili rozwiązania wspólnoty majątkowej małżonków. Wspólnota majątkowa miałaby wygasać w chwili, gdy:

a) sędzia, na przedmiotowej rozprawie, zatwierdzi odrębne życie małżonków;

b) w dniu podpisania protokołu zgodnej separacji.

Ponadto, w sytuacji gdy małżonkowie przebywali w tzw. wspólnocie prawnej (comunione legale) odpowiednie adnotacje miałyby być przesyłane do Urzędu Stanu Cywilnego. Samo żądanie zniesienia wspólności prawnej mogłyby być wniesione wraz z żądaniem rozwodu lub separacji.

Co istotne, obecne zmiany miałyby dotyczyć także spraw, które już się toczą. Warto przy tym przypomnieć, że zgodnie z ostatnimi statystykami, na 1000 włoskich małżeństw blisko 500 rozwodzi się bądź pozostaje w separacji.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: