Skip to content

Kara śmierci w Republice San Marino

Maj 22, 2014

Republika San Marino była jednym z pierwszych państw świata i pierwszym w Europie, które odstąpiły od stosowania, a następnie formalnie zniosły karę śmierci. Ustanowiona w statutach z XIV wieku była ona przez wieki wykonywana przez ścięcie, choć istnieją wzmianki o powieszeniach. Nie zachowały się dane dotyczące ilości straceń, ale można przypuszczać, że w małej społeczności istnienie kary śmierci miało przede wszystkim funkcję odstraszającą.

pena di morte

Ostatni wyrok wykonano w 1677 roku za morderstwo. Kara śmierci formalnie istniała jeszcze przez niemalże 200 lat, aż zniesiono ją za przestępstwa pospolite w 1848 roku. Po pięciu latach, w związku z zamordowaniem 14 lipca 1853 roku sanmaryńskiego Sekretarza Stanu Giambattisty Bonelliego została odwieszona.

W kodeksie karnym w 1865 roku już w ogóle nie umieszczono wśród sankcji kary śmierci. San Marino zostało drugim państwem na świecie po Wenezueli (w 1863 roku), które zniosły ten rodzaj kary. Warto jednak dodać, że w Riforma criminale toscana – kodeksie karnym Wielkiego Księstwa Toskańskiego już z 1786 r. także nie uwzględniono kary śmierci.

W 1989 roku San Marino ratyfikowało Protokół nr 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który znosił zastosowanie kary śmierci w czasie pokoju. Natomiast w 2003 roku został ratyfikowany Protokół do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje stosowania kary śmierci w każdych okolicznościach.

Obecnie najsurowszą karą przewidzianą w sanmaryńskim kodeksie karnym z 1974 r. jest pozbawienie wolności na 35 lat (art. 81 sanmaryńskiego Codice penale). Kara ta została przewidziana za morderstwo: (1) osób najbliższych, (2) z premedytacją, (3) szczególnie brutalne, (4) przez zatrucie lub w inny podstępny sposób, (5) spowodowanie epidemii, w wyniku której poniosła śmierć jedna lub więcej osób.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: