Skip to content

Codice civile, K. I, T. VI, R. I i II art. 79-83 – O obietnicy małżeństwa i O małżeństwie zawieranym przed przedstawicielami religii katolickiej i o małżeństwie zawieranym przed przedstawicielami religii dozwolonych przez państwo

Maj 11, 2014

Codice civile

Księga Pierwsza

O osobach i o rodzinie

Tytuł VI

O małżeństwie

Rozdział I

O obietnicy małżeństwa

Art. 79

Skutki.

Obietnica małżeństwa nie zobowiązuje do jego zawarcia ani do spełnienia tego, co zostało umówione, jeśli małżeństwo nie dochodzi do skutku.

Art. 80

Zwrot darowizn.

Zobowiązujący może żądać zwrotu darowizn dokonanych w związku z obietnicą małżeństwa, jeśli nie zostało to objęte umową.

Żądanie powyższe nie jest wymagalne po upływie roku od dnia, w którym nastąpiła odmowa zawarcia małżeństwa lub śmierci jednej z obiecujących sobie osób.

Art. 81

Odszkodowania.

Obietnica małżeństwa dokonana wzajemnie dokumentem urzędowym lub poświadczona podpisem osoby pełnoletniej lub małoletniej władnej zawrzeć małżeństwo na mocy artykułu 84, wraz ze spełnionym obowiązkiem ogłoszenia, zobowiązuje obiecującego, który bez poważnych powodów odmówił spełniania, do naprawienia szkody poniesionej przez drugą stronę w postaci dokonanych wydatków i zaciągniętych zobowiązań w wyniku tej obietnicy. Odszkodowanie jest należne w wysokości, w której opłaty i zobowiązania przynależą stronom.

Samo odszkodowanie jest należne od obiecującego, który swoją winą dał ważny powód do odrzucenia obietnicy przez drugiego.

Żądanie powyższe nie jest wymagalne po upływie roku od dnia, w którym nastąpiła odmowa.

Rozdział II

O małżeństwie zawieranym przed przedstawicielami religii katolickiej i o małżeństwie zawieranym przed przedstawicielami religii dozwolonych przez państwo

Art. 82

Małżeństwo obchodzone przed przedstawicielami religii katolickiej.

Małżeństwo obchodzone przez przedstawicielami religii katolickiej jest uregulowane zgodnie z Konkordatem zawartym ze Stolicą Apostolską i przepisami szczególnymi regulującymi tę materię.

Art. 83

Małżeństwo zawierane przed przedstawicielami religii dopuszczonych przez państwo.

Małżeństwo zawierane przed przedstawicielami religii dopuszczonych przez państwo jest regulowane przepisami rozdziału następnego, poza wyjątkami zawartymi w ustawach szczególnych dotyczących tych małżeństw.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: