Skip to content

Omicidio stradale, czyli zabójstwo drogowe i nowelizacje k.k.

Marzec 18, 2014

W najbliższym czasie przyjęta powinna zostać nowelizacja włoskiego kodeksu karnego wprowadzająca przestępstwo omicidio stradale – „zabójstwa drogowego”.

Od długiego czasu trwa kampania stowarzyszeń zrzeszających ofiary i rodziny ofiar wypadków na rzecz wprowadzenia konkretnych przepisów, co więcej zbierane były podpisy w celu powołania społecznej inicjatywy ustawodawczej. Kampania jest skutkiem dużej liczby wypadków i ofiar śmiertelnych na włoskich drogach. Zgodnie z danymi Ministerstwa Transportu w styczniu 2014 r. w 68 zdarzeniach drogowych na skutek „piractwa” zginęło 13 osób, a 70 zostało rannych. Natomiast na podstawie danych l’Osservatorio il Centauro ASAPS w 2013 r. w skutku 973 wypadków „piractwa” zginęło 114 osób, a 1168 zostało rannych.

IMG_5456

Głównym celem proponowanych zmian jest podniesienie kary dla sprawców śmiertelnych wypadków do 10 lat pozbawienia wolności, a także przyspieszenie procesów. Proponuje się także dożywotnie odbieranie prawa jazdy osobom skazanym za takie przestępstwa. Minimalny wymiar kary w wysokości 15 lat pozbawienia wolności miałby zapadać wobec sprawców „zabójstwa drogowego”, którzy nie próbowali udzielić ofiarom pomocy.

Także w Polsce trwają prace nad zmianą przepisów. Projekt ustawy przewiduje karę trzech lat więzienia za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości, a także utratę prawa jazdy na czas od trzech do piętnastu lat. Przy ponownym skazaniu za jazdę w stanie nietrzeźwości lub skazaniu za spowodowanie w tym stanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym przewidziana ma być dożywotnia utrata prawa jazdy. Obligatoryjnie nakładana ma być nawiązka na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: