Skip to content

Czy zalegalizować domy publiczne i jak na tym zarobić?

Grudzień 9, 2013

Liga Północa (Liga Nord) wzywa do przeprowadzenia referendum w sprawie legalizacji domów publicznych. Partia mająca większość w Lombardii i znaczny wpływ opiniotwórczy dostrzega w czerpanych z nich podatkach możliwość napędzenia gospodarki. Podstawą do przeprowadzenia referendum jest art. 75 włoskiej konstytucji zapewniający prawo tzw. konsultacji społecznej na wniosek 500 tys. obywateli lub pięciu Rad Regionalnych.

Zmiany w prawie miałoby uzasadniać opodatkowanie prostytucji jako działalności gospodarczej prowadzonej właśnie w domach publicznych. Wnioskodawcy twierdzą, że pomogłoby to w usunięciu prostytutek z włoskich ulic. Propozycja obejmuje uchylenie części przepisów tzw. Legge Merlin – ustawy z 1958 roku zakazującej prowadzenia domów nierządu (Gazzetta Ufficiale n. 55 del 4 marzo 1958).

Zgodnie z szacunkami w Italii jest ok. 50-80 tys. prostytutek, w tym blisko 10 tys. właśnie w Lombardii.

W chwili obecnej, prostytucja nie jest przestępstwem, jest nim za to czerpanie z niej korzyści. Przed wprowadzeniem Legge Merlin była całkowicie legalna i doprowadziła do przypadków handlu kobietami. Propozycja Ligii Północnej jest we Włoszech szeroko komentowana, tak samo jak kwestia, czy wraz z opodatkowaniem nierządu, zostanie on uznany za formę pracy i objęty właściwą jej ochroną.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: