Skip to content

Włoski system wyborczy do przeróbki

Grudzień 8, 2013

Włoski Sąd Konstytucyjny rozpoczął posiedzenia badające zgodność prawa wyborczego z konstytucją. 15 osobowy skład podjął prace w związku ze skargą złożoną przez grupę obywateli w następstwie procesu cywilnego. Ustawa pochodząca z 2005 roku okazała się w opinii społeczeństwa całkowitym nieporozumieniem odpowiedzialnym za ciągły kryzys polityczny. Przywróciła zniesiony ponad 10 lat wcześniej system reprezentacji proporcjonalnej. Warto przypomnieć, że w ciągu 47 lat funkcjonowania (od 1947 do 1994 roku) wyprodukował on 51 rządów, o czym Włosi najwyraźniej szybko zapomnieli.

Również partie polityczne mają dość niestabilności i trudności związanych z uzyskaniem wyraźnej przewagi. Uzyskanie większości w Izbie Deputowanych powoduje niejako automatyczne ograniczenia w reprezentacji w Senacie. System miał być na tyle demokratyczny, że sam odgryzł swoją głowę. Przykładowo, aktualnie Partia Demokratyczna premiera Letty ma 293 miejsca w 630 osobowej Izbie. Stanowi to 47%. W Senacie reprezentowana jest natomiast przez 108 przedstawicieli na ogólną liczbę 320. Jest to zaledwie 34% i sprawia niemożliwym efektywne rządzenie.

Pojawiają się głosy, że nowy system wyborczy należy uchwalić po przeprowadzeniu wcześniejszych wyborów. Pytanie, kto uzyska wystarczającą większość i kto z przegranych zgodzi się na zmiany?

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: