Skip to content

Stop gigantom w Wenecji

Listopad 26, 2013

Plan włoskiego rządu dotyczący ograniczenia ruchu w weneckim Kanale Giudecca przybrał ostatecznie bardziej restrykcyjną formę niż zakładano. Poza wprowadzonym od 1 stycznia 2014 zakazem przepływu promów, ograniczeniem ruchu pasażerskiego o 20% w porównaniu do 2012 roku statków o tonażu przekraczającym 40 000 ton, ograniczeniem o 25% przepływu przy Placu św. Marka, zmniejszeniem emisji zanieczyszczenia o 50%, od 1 listopada 2014 zostanie wprowadzony całkowity zakaz przepływu przez Kanał Giudecca statków o tonażu przekraczającym 96 000 ton. Na nic zdały się protesty Comitato Cruise Venice.

IMG_4393

Wprowadzenie nowych przepisów wywołało dużo zamieszania. Jak to często bywa we Włoszech, nie do końca zastanowiono się nad konsekwencjami regulacji. Ograniczenie ruchu po Kanale Giudecca wymaga wyznaczenia innej trasy do terminalu promowego znajdującego się przy Kanale Sant’Angelo, będącego odgałęzieniem kanału Malamocco – Mestre. Zmiany w żegludze dotyczyć mają także przepisów dotyczących cumujących statków – będzie mogło być ich dziennie nie więcej niż pięć o tonażu przekraczającym 40 000 ton. Ruch związany z wypływaniem i wpływaniem zostanie dozwolony o konkretnych porach rannych i wieczornych.

Oficjalnym powodem zmian jest pobudzenie (?) rozwoju Wenecji, przebudowa infrastruktury kanałów, prace konserwatorskie i renowacyjne. W rzeczywistości, nikt nie ma złudzeń, że motorem sprawczym były naciski obrońców środowiska i zabytków.

Warto pamiętać, że we Włoszech wprowadzono ograniczenia dla statków wycieczkowych już w styczniu 2013 po katastrofie Costa Concordii, ale wtedy paradoksalnie, Wenecję wykluczono z obowiązujących limitów ze względu na fakt, że była jednym z największych portów.

Konflikt narastał stopniowo i wydaje się, że zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy zmian mieli swoją rację. Z jednej strony tysiące turystów przypływających z całego świata na wielkich statkach wycieczkowych nakręca wenecką gospodarkę. Jednak z drugiej, podmywanie fundamentów miasta i jego stopniowe niszczenie mogłoby doprowadzić do utraty wielu cennych zabytków, dla których ci sami turyści odwiedzają Wenecję. Rozwiązaniem ma być wielki port, który ma powstać w niedalekiej odległości od miasta. Pozostaje on jednak w sferze planów, a nowe przepisy powoli stają się rzeczywistością.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: