Skip to content

Sicurezza stradale, o pomocy zwierzętom ofiarom wypadków drogowych

Listopad 23, 2013

Zapewniając realizację konstytucyjnej ochrony bezpieczeństwa społecznego i bezpieczeństwa na drogach publicznych oraz dokładając starań o dobro zwierząt… – nie jest to fragment preambuły, a wypowiedź włoskiego ministra transportu po zatwierdzeniu zmian w Kodeksie drogowym i innych ustawach dotyczących obowiązku świadczenia pomocy zwierzętom – ofiarom wypadków drogowych.

IMG_5449

Przepisy wprowadzono niemal rok temu, pod koniec grudnia 2012 r. Dotyczą zasadniczo czterech grup pojazdów:

 1. ambulansów weterynaryjnych przeznaczonych do przewozu zwierząt (dotyczy ich obowiązek spełnienia szeregu wymagań wspólnotowych zgodnie z dyrektywą 2007/46/WE);

 2. pojazdów używanych w działalności służącej ochronie zwierząt, wykorzystywanych zarówno przez podmioty publiczne jak i prywatne;

 3. pojazdów właścicieli i nadzorców dróg, w celu usunięcia niebezpieczeństwa;

 4. pojazdów prywatnych, użytkowanych przez osoby fizyczne, do których w stanie konieczności stosuje się art. 156 c.s. dotyczący przewozu rannych lub ciężko chorych.

Stan konieczności został zdefiniowany jako taki, w którym występują któreś z następujących objawów chorobowych:

 1. ciężki uraz lub choroba z zaburzeniami jednej lub więcej funkcji życiowych lub które powodują niezdolność do poruszania się bez bólu lub samodzielnie;

 2. obecność otwartych ran , krwawienia, paraliżu;

 3. zmiany w stanie świadomości i drgawki;

 4. poważne zaburzenia rytmu serca lub układu oddechowego.

W związku z tym osoba fizyczna w swoim prywatnym aucie może nie przestrzegać ani ograniczeń prędkości, ani sygnalizacji świetlnej jeżeli przewozi zwierzę znajdujące się w stanie wyższej konieczności.

Ustawa reguluje także przypadek znalezienia na drodze publicznej porzuconych zwierząt, obowiązek kontaktu z właściwymi służbami itp. Na przykład w sytuacji znalezienia dzikiego zwierzęcia w potrzebie, w zależności od sytuacji należy skontaktować się z:

 • właściwą terytorialnie jednostką Policji;

 • Korpusem Straży Ochrony Lasu;

 • jednostką Straży Pożarnej;

 • Strażą Ochrony Wybrzeża;

 • Wydziałem USL Służb Weterynaryjnych jeżeli zwierzę należy do niebezpiecznych.

Szczegółowo uregulowany został także obowiązek przeniesienia zwierzęcia na pobocze i zajęcia się nim w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb. W 2013 roku powstała nawet witryna http://www.struttureveterinarie.it i specjalne aplikacje na telefony komórkowe.

Należy dodać, że regulacja opiera się też na wypłacie odszkodowań / pokrycia opłat weterynaryjnych przez przez kierowców, którzy wyrządzili szkodę zwierzętom. Zgodnie z włoskim prawem każde zwierzę ma właściciela – jeżeli nie jest to zwierzę domowe, właścicielem jest np. burmistrz lub prowincja.

Osoby, które nie przestrzegają powyższej regulacji w zakresie zawiadomienia służb i udzielenia pomocy podlegają karze od 78 do 318 euro i ewentualnej odpowiedzialności karnej na podstawie art. 544 Codice penale. Dla sprawców wypadków przewidziano kary w wysokości od 389 do nawet 1559 euro.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: