Przeskocz do treści

Obywatelstwo San Marino, citta e cittadinanza

Październik 6, 2013

San Marino jako były (przy najmniej oficjalnie) raj podatkowy oraz jedno z najbogatszych państw świata wydaje się nieporównywalnie lepszym miejscem do zamieszkania niż Włochy. Abstrahując od tego, że kryzys finansowy dotknął to mikropaństwo podwójnie (oprócz własnych problemów rykoszetem odbiły się też problemy włoskie ( https://promessadimatrimonio.wordpress.com/2013/05/26/czy-oplaca-sie-terminowo-placic-podatki-czyli-abolicje-podatkowe-we-wloszech/ ). Niemniej wspaniała średnia długość życia, krajobrazy i najstarszy ustrój demokratyczny muszą kusić. Relatywnie do wielkości gospodarka San Marino jest i tak kilkaset razy chłonniejsza od włoskiej, a sektory turystyczny i bankowy najgorsze wydają się mieć za sobą. Jednak otrzymanie obywatelstwa tej malutkiej republiki jest procesem wyjątkowo skomplikowanym i obwarowanym wymagającymi kryteriami.

Obywatelstwo sanmaryńskie reguluje ustawa nr 114 z 30 listopada 2000 Legge sulla cittadinanza oraz z nr 84 17 czerwca 2004 o jej nowelizacji. Przepisy te stanowią zasadę wyłączności obywatelstwa sanmaryńskiego. Poza zrzeczeniem się obywatelstwa innego państwa należy spełnić następujące wymagania:

– dziecko matki i ojca będących obywatelami San Marino

– dziecko matki lub ojca Sanmaryńczyka jeżeli w ciągu 12 miesięcy od ukończenia 18 r.ż. złożony zostanie odpowiedni wniosek (i utracone zostanie dotychczasowe obywatelstwo)

– dziecko Sanmaryńczyka / Sanmarynki jeżeli drugie z rodziców jest nieznane lub jest apatrydą

– urodzeni na terytorium San Marino jeżeli rodzice nie są znani lub są apatrydami

– adoptowani przez obywateli San Marino zgodnie z odpowiednimi przepisami

W drodze naturalizacji obywatelstwo może otrzymać osoba (która zrzekła się dotychczasowego obywatelstwa lub utraciła je w inny sposób):

– od co najmniej trzydziestu lat zamieszkująca w San Marino

od piętnastu lat zamieszkuje San Marino i jest krewnym odpowiedniego stopnia obywatela San Marino

– zawarła związek z obywatelem San Marino

W chwili przyznania obywatelstwa należy być zameldowanym w San Marino (registri della popolazione residente) oraz nie można widnieć w rejestrach karnych w związku z wyrokiem pozbawienia wolności na czas dłuższy niż rok. Należy wykazać permesso di soggiomo ordinario lub speciale continuatio.

Wszelkie czynności związane ze złożeniem wniosku powinny być dokonane przez zainteresowanego w odpowiednim Ufficiale di Stato Civile. Dla osób przebywających zagranicą właściwe są ambasady lub konsulaty San marino (lub państw je reprezentujących). Obywatelstwo w drodze naturalizacji przyznaje Rada Wielka i Generalna w formie specjalnej uchwały większością głosów 2/3 członków.

Z nabyciem obywatelstwa wiąże się złożenie przysięgi na wierność San Marino składanej przed Kapitanami Regentami i Sekretarzem państwa ds. wewnętrznych.

Reklamy

From → Prawo San Marino

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: