Skip to content

O włoskim fontes iuris, czyli fonte del diritto

Październik 2, 2013

W przeciwieństwie do regulacji włoskich art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wymienia źródła powszechnie obowiązującego prawa. Zostały one uporządkowane hierarchicznie w kolejności od najważniejszego:

Konstytucja,

ratyfikowane umowy międzynarodowe,

ustawy,

rozporządzenia,

akty prawa miejscowego (obowiązujące na obszarze działania organów, które je ustanowiły).

Powyższą listę można uzupełnić o umowy międzynarodowe, które zostały przyjęte w trybie ratyfikacji. Ich moc prawną należałoby umieścić powyżej rozporządzeń.

W art. 1 wstępu (disposizioni sulla legge in generale) do włoskiego kodeksu cywilnego została skonstruowana następująca hierarchia źródeł prawa:

ustawy (leggi)

rozporządzenia (regolamenti)

zwyczaje (usi)

Oczywiście najważniejszym aktem prawnym jest konstytucja.

Ustawy można podzielić na zwykłe, delegowane, ustawy regionalne i lokalne (zgodnie z art. 117 i 123 Konstytucji), a także dekrety z mocą ustawy.

Podobnie jak w przypadku prawa polskiego włoskie kodeksy mają moc ustawy. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na jedność prawa cywilnego i objęcie regulacją Codice Civile materii regulowanej przez polski Kodeks cywilny, Kodeks spółek handlowych i wiele innych ustaw, tak obszernych jak choćby ustawa Prawo pracy.

Zgodnie z art. 8 Wstępu do C.C. powołanie się na zwyczaj może mieć miejsce tylko w oparciu o wyraźne upoważnienie ustawowe, co ma miejsce m.in. w Kodeksie morskim.

Przepisy prawa należy zgodnie z art. 11 interpretować zgodnie z ich bezpośrednim brzmieniem oraz w oparciu o kryterium pomocnicze w postaci intencji prawodawcy. Gdyby powyższa wykładnia nie przynosiła rozstrzygnięcia należy uwzględnić przepisy regulujące podobną materię, a ostatecznie w oparciu o ogólne zasady systemu prawnego.

Cudzoziemcy mogą korzystać z praw obywatelskich przyznawanych obywatelom, pod warunkiem wzajemności oraz z zastrzeżeniem postanowień zawartych w specjalnych ustawach.

Ważnym krokiem w tworzeniu nowoczesnego systemu prawnego było stworzenie we Włoszech internetowej bazy aktów prawnych www.normattiva.it . Baza jest wciąż aktualizowana i docelowo ma objąć nie tylko akty prawne obecnie obowiązujące, ale także te z okresu monarchii. Poza ustawami krajowymi mają w nim miejsce znaleźć akty prawa wspólnotowego i regionalnego.

Analogiczną platformą jest polski ISAP http://isap.sejm.gov.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: