Skip to content

Protesty przeciwko reformie sądownictwa

Wrzesień 14, 2013

W całych Włoszech trwają protesty adwokatów i obywateli przeciw reformie sądownictwa ( riforma della geografia giudiziaria). Wymuszona kryzysem i dziurą budżetową redukcja sądów, ich oddziałów oraz prokuratur wywołała oburzenie nie tylko prawników, ale także obywateli. Zmiany zapoczątkował gabinet Berlusconiego, a przypieczętowały dekrety z mocą ustawy nr 155 i 156 z 2012 roku. Zniknąć ma ponad 220 oddziałów sądów i 660 biur sędziów pokoju.

Reforma wg. Włochów spowoduje jeszcze większe oddalenie się wymiaru sądownictwa od obywatela. Większe odległości i utrudnienia w dostępie do sądu z jednej strony zniechęcą do sądowego załatwiania spraw, z drugiej zmniejszona liczba sądów wydłuży i tak rekordowy czas trwania postępowań.

Największe protesty mają miejsce na Sycylii oraz w Neapolu i na Ischi. W związku z zawieszeniem funkcjonowania pięciu oddziałów sądu w Neapolu, mieszkańcy wyspy Ischia będą musieli udawać się na kontynent. W Salumonie adwokaci zapowiadają strajk głodowy. Na Sycylii zatrzymano 115 osób, które wstrzymały na stacji Capo D’Orlando ruch kolejowy.

Władze włoskie podkreślają konieczność przeprowadzenia reformy i podkreślają, że nie wycofają jej postanowień.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: