Skip to content

O (nie)włoskim strajku adwokatów

Lipiec 9, 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW związku ze strajkiem adwokatów we Włoszech, proces kapitana Schettino w sprawie zatonięcia Costa Concordii został odroczony.Rozpoczął się on przed sądem w Grosseto (Toskania) i po kilkunastu minutach został odroczony do 17 lipca. Proces toczy się w sali lokalnego teatru Moderno, gdyż sala sądowa jest zbyt mała by pomieścić wszystkich adwokatów i pełnomocników.

Wypowiedź włoskiej Minister Sprawiedliwości Anny Marii Cancellieri, w której oskarżyła adwokatów o blokowanie reform stała się kolejną zadrą we wzajemnym sporze. Minister chciała następnie złagodzić niefortunną wypowiedź twierdząc, że miała na myśli lobby „w ogóle”, jednak było już za późno. Środowisko adwokackie ogłosiło 8 dniowy strajk w dniach 9-16 lipca. Jest on bezpośrednio wymierzony przeciw tzw. Decreto del fare, czyli rządowej propozycji reformy państwa i walki z kryzysem gospodarczym. Między innymi, zawarto w nim postanowienia dotyczące wprowadzenia obowiązkowej mediacji w licznych sprawach cywilnych. Z założenia ma to ograniczyć liczbę spraw wpływających do sądów, a w związku z tym usprawnić funkcjonowanie włoskiego wymiaru sprawiedliwości. W rzeczywistości, adwokaci dostrzegają w tym zagrożenie dla rynku usług prawnych.

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Włoską Radę Adwokacką w 2012 roku, we Włoszech jest blisko 250 tyś. adwokatów. Średnio w Unii Europejskiej na 10 tyś. mieszkańców przypada 127 adwokatów, we Włoszech jest to 406, a w Kampanii i Kalabrii nawet 650. Ostatni poważny strajk miał miejsce w lipcu 2010 roku (lipiec to nie przypadek – strajk w tym miesiącu gwarantuje paraliż przed przerwą wakacyjną) przeciwko zniesieniu stawek minimalnych. W Polsce jest około 12 tyś adwokatów i blisko 30 tyś. radców prawnych, co daje liczbę zaledwie 11 prawników na 10 tyś. mieszkańców.

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: