Skip to content

Patrocinio a spese dello stato, czyli o pomocy prawnej na koszt państwa

Czerwiec 18, 2013

1Możliwość uzyskania pomocy prawnej na koszt państwa (patrocinio a spese dello stato) przewiduje Dekret Prezydencki nr 115 z 2002 roku. Na jego podstawie realizowane jest postanowienie art. 24 włoskiej Konstytucji, zgodnie z którym:

„ludziom biednym zapewnia się, za pośrednictwem odpowiednich instytucji, środki do działania i obrony w każdym postępowaniu.”

W powyższym przepisie zawarta została główna przesłanka możliwości skorzystania z opisywanej instytucji – mianowicie niezdolność do zapłacenia za pomoc prawną. Maksymalny dochód określany jest raz na dwa i pół roku w dekrecie wydawanym przez Ministra Sprawiedliwości. W 2009 roku wynosiła 10.628,16, w 2012 została podniesiona do 10.766,33 euro brutto. Do dochodu osoby uprawnionej dolicza się dochody innych członków rodziny, z którymi mieszka. W przypadku, gdy powództwo jest wytaczane w sprawie, w której interesy wnioskodawcy są sprzeczne z interesami pozostałych członków rodziny, uwzględnia się tylko dochód zainteresowanego pomocą. W sprawach karnych limit dochodu wzrasta do 1,032.91 euro dla każdego z członków rodziny.

Drugą przesłanką otrzymania pomocy prawnej na koszt państwa przez obcokrajowca jest legalność jego pobytu na terytorium Włoch.

Należy pamiętać o tym, że pomoc prawna oparta na powyższej instytucji nie przysługuje w postępowaniach związanych z cesją wierzytelności.

Wniosek o uzyskanie patrocinio a spese dello stato należy złożyć do Sekretariatu Rady Adwokackiej w miejscu siedziby właściwego sądu (tam też znajdują się odpowiednie wzory formularza). Wniosek musi być złożony osobiście lub doręczony listem poleconym, z kopią ważnego dokumentu tożsamości. Dekret zawiera szczegółowo wymienione konieczne elementy wniosku – m.in. prośbę, uzasadnienie, dane osobowe wnioskodawcy, oświadczenie o wysokości dochodu, codice fiscale itd.

Termin rozpatrzenia wniosku to 10 dni.

Reklamy

From → Pomoc prawna

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: