Skip to content

Srl Semplificata, czyli jak zostać przedsiębiorcą za 1 euro

Maj 10, 2013

Common_face_of_one_euro_coin-300x292Sierpień 2012 stał się miesiącem przełomowym dla przedsiębiorczości we Włoszech i symboliczną datą walki z gąszczem procedur. Od tego czasu możliwe stało się zakładanie uproszczonych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (tzw. societa a responsabilita limitata semplificata – Srls) przez osoby w wieku do 35 lat. I to wszystko z kapitałem wysokości jednego euro!

Tę rewolucję wprowadził dekret ministerialny nr 138 z 23 czerwca 2012 (Gazzetta Ufficiale nr 189 z 14 sierpnia 2012), odnoszący się do wprowadzonego kilka miesięcy wcześniej art. 2463-bis włoskiego Kodeksu Cywilnego.

Jak zacząć?

 Zgodnie z brzmieniem wspomnianego artykułu: Srls może zostać założona w formie umowy lub aktem jednostronnym osób fizycznych, które nie ukończyły trzydziestu pięciu lat do dnia utworzenia. Akt założycielski należy sporządzić zgodnie ze standardowym modelem ustalonym w dekrecie Ministra Sprawiedliwości (Decreto Ministero della Giustizia 23.06.2012 n° 138 , G.U. 14.08.2012) i musi zawierać:

1) nazwisko, imię, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania i obywatelstwo każdego wspólnika;

2) oznaczenie spółki zawierające wyrazy „società a responsabilità limitata semplificata” oraz gminę, w której mieści się siedziba spółki lub ewentualne oddziały;

3) wysokość kapitału zakładowego, co najmniej 1 euro a mniej niż 10.000.000 euro – który musi być wniesiony do dnia utworzenia spółki (w gotówce).

4) przedmiot działalności spółki, wkład każdego ze wspólników, zasady funkcjonowania spółki – zarządzania i reprezentacji

5) miejsce i datę sporządzenia aktu

6) członków zarządu, wybranych spośród wspólników

 Ułatwienia

Spełnienie wymagań standardowego modelu jest opatrzone rygorem nieważności. Wiąże się to z uproszczeniem aktu założycielskiego i zwolnieniem go z opłaty notarialnej (statut a także jego zmiany nie wymagają zawarcia przed notariuszem), skarbowej oraz administracyjnej. Drugim najważniejszym ułatwieniem jest możliwość wniesienia kapitału zakładowego w wysokości już 1 euro. Ponadto uproszczone zostały sposoby prowadzenia księgowości (do sprawozdania finansowego).

Koszty

Jedynymi wydatkami są: opłata rejestracyjna w wysokości 168 euro, opłata roczna dla Izby Handlowej (średnio 200 euro) oraz opłata za wyrobienie Partita IVA (NIP)

 Kiedy wspólnik kończy 35 lat…

W momencie ukończenia przez wspólnika 35 lat są trzy możliwości:

1) przekształcenie spółki w zwykłą Srl (wraz z obowiązkowym podwyższeniem kapitału zakładowego – minimalny dla Srl to 10.000 euro)

2) przekształcenie spółki w Srlcr (Srl a capitale ridotto) na podstawie Decreto Sviluppo (Dl 83/2012, przekształcony w ustawę 134/2012)

3) wystąpienie ze spółki przez wspólnika

 Wątpliwości

Zakładając Srls z niskim kapitałem zakładowym należy mieć na względzie trudności związane z uzyskaniem ewentualnego kredytu. Jednak i w tej kwestii włoskie prawo okazuje się pomocne. Ustawa nr 134 z 7 sierpnia 2012 w art 44, punkt 4-bis nakłada na Ministra Gospodarki obowiązek promowania porozumienia z ABI (Associazione Banche Italiane – Włoskim Stowarzyszeniem Banków) w celu udzielania kredytów na preferencyjnych warunkach młodym ludziom, do 35 r.ż, którzy utworzą spółki Srls. Promowanie może okazać się jednak niewystarczające.

Czy spółki o maksymalnie uproszczonym statucie, małym kapitale zakładowym i z bliską zeru zdolnością kredytową będą w stanie sprawnie funkcjonować i przetrwać? Czas pokaże.

Reklamy

From → Prawo handlowe

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: