Skip to content

Matrimonio riparatore, czyli o prawie biblijnym współcześnie

Maj 7, 2013

O instytucji matrimonio riparatore, czyli tzw. małżeństwa naprawczego pierwsze wzmianki możemy odnaleźć już w Biblii, a jako jedna ze starożytnych regulacji prawnych przetrwała do czasów współczesnych. Mogłoby się wydawać, że jej relikty znajdować się mogą jedynie w archaicznych prawach szariatu czy egzotycznych prawach hinduskich.

Nic bardziej mylnego.

Matrimonio riparatore zostało wyrażone w art. 544 codice penale, na podstawie którego istniała możliwość umorzenia postępowania wobec sprawcy gwałtu (nawet przeciw małoletniej!) jeżeli zawarte zostało małżeństwo między nim a pokrzywdzoną. Powyższy przepis ukazuje, że w sytuacji gwałtu przedmiotem ochrony prawnej była moralność publiczna, nie osoba!

Włoska opinia publiczna zainteresowała się treścią art. 544 pod koniec 1965 roku. 26 grudnia, w wieku 17 lat, Franca Viola została porwana przez Filippo Melodia powiązanego z mafią. Dziewczyna została zgwałcona, a następnie przez osiem dni była więziona aż do 2 stycznia, kiedy uwolnili ją karabinierzy. Porywacz podczas negocjacji przed uwolnieniem nastolatki uzgodnił z jej ojcem, że zawarte zostanie matrimonio riparatore. W rzeczywistości ani ojciec dziewczyny, ani ona sama nie zamierzali zmyć skazy na honorze w ten tradycyjny sposób. W drodze do kościoła Filippo Melodia został aresztowany, a następnie skazany na 11 lat pozbawienia wolności. Wobec prześladowań mafii i niechęci mieszkańców Franca Viola wraz z bliskimi musiała opuścić rodzinne strony.

Wydarzenie stało się medialną sensacją, Franca Viola została przyjęta na audiencji u Papieża Pawła VI, a w 1968 roku prezent ślubny otrzymała od prezydenta Republiki Włoskiej. Jej przypadek stał się iskrą zapalną emancypacji włoskich kobiet. Mimo wszystko artykuł 544 przetrwał jeszcze szesnaście lat. Został uchylony dopiero przez art.1 ustawy nr 442 z 5 sierpnia 1981 roku.

W Polsce wymuszone małżeństwo podlega unieważnieniu z powodu wad oświadczenia woli. Zgodnie z art.15 zn.1 KRO małżeństwo może być unieważnione jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński zostało złożone pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste. Przy czym unieważnienia małżeństwa z powodu okoliczności wymienionych w § 1 może żądać małżonek, który złożył oświadczenie dotknięte wadą, w ciągu sześciu miesięcy od ustania obawy wywołanej groźbą.

Reklamy

From → Prawo karne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: